Nav view search

Navigation

 

2018 TAG20 NATIONS CUP NZ TOUR

 

Tag20 would like to congratulate the following Australian & Indigenous Australia Touring Representatives for their great efforts in New Zealand.

 

AUSTRALIAN

 

13 Girls

 

Coach: Innez Haua

 

Tamzyn Rose Taurima

 

Manaia Harris Wilson

 

Kiara McGregor

 

Ambryn Murphy Haua

 

Violet Gruppelaar

 

Tamsyn Goolagong

 

Fontayne Tufuga

 

Anahera Lyon

 

Olivia Leighton

 

13 Boys

 

Coach: Shawn McGregor

 

Sonny Edwards-Moeke

 

Elijah Cooper

 

Kade Gibson

 

Geordan Witton

 

Riley Van Zomeran

 

Tarelle Tutu

 

Zachari Barbaro

 

Lyric Te Moananui

 

Brooklyn Taumata

 

Kaleb McGregor

 

Shemaiah Tufuga

 

Lockyer Pickering Ratu

 

Damian Southwell

 

Deacon Simamao

 

16 Girls

 

Coach: David Crowe

 

Mikayla Long

 

Alyssa Mills

 

Abbey Crowe

 

Piper Jones

 

Bo House

 

Sarah Farquhar

 

Sara Long

 

Talia Galuvao

 

Maria Nelio

 

Marygrace Charlie

 

Jessica Cassidy

 

Anna La’aina

 

16 Boys

 

Coach: Aaron Watkins

 

Justin Cassidy

 

Austin Watkins

 

Mason Te Ora

 

Lachlan Tindale

 

Brady Van Zomeran

 

Tom Crossle

 

Tai Gordon

 

Tye Sheary

 

Trae Stevens

 

Corey Goldsbrough

 

Arona Galuvao

 

Alan Samson-Kite

 

Ash Teao

 

19 Womens

 

Coach: Jamie Pomeroy

 

Cassandra Whetu

 

Cindy Dennis

 

Rawinia Tauroa-Ashby

 

Harmony Howard

 

Tasiana Tua

 

Ameena Kanj

 

Beyonce Leaf

 

Madison Knight

 

Tiani Waruhia

 

Jaylani Keti

 

Ocean Maihi-Herbert

 

19 Mens

 

Coach: Matt Jones

 

Anthony Kartonos

 

Angelo Morunga

 

Brayden Wasson

 

Mitch Stevens

 

Keanu Lyon

 

Saxon Jones

 

Rakena Corrales

 

Kordell Lyon

 

Liam Kiley

 

Declan Whitton

 

Ethan Wiki

 

23 Mens

 

Coach: Steve Lyon

 

Jack Butt

 

Manasseh Mareikura

 

Ediq Ambrosyev

 

Jeff Butt

 

Whyfai (Fainu’ulelei) Sialaoa

 

Shawn Hewitt

 

Zhan Kaponga

 

Moro Taurima

 

James Butt

 

Robbie Speldwinde

 

Reuben Blair

 

Open Mens

 

Coach: Keith Miller

 

Keith Miller

 

Dean Sinclair

 

Shane Scott

 

Mark Hankinson

 

Tom Craddy

 

Todd Connell

 

Jayden Rainbow

 

Matt Daley

 

Jarrad Teka

 

Luke Connell

 

Josh Mitchell

 

Brady Van Zomeran

 

Declan Whitton

 

Open Mixed

 

Coach: Chris Tattersall

 

Chris Tattersall

 

Amelia Ansell

 

Harry Kolio-Ma’o

 

Zac Holstien

 

Rachel Holland

 

Hanna Jacoby

 

Jaidyn Ticconi

 

Tyana Warahi

 

Georgina Hughes

 

Jessica Harris

 

Jarrad Berryman

 

Moko Marr

 

35/40s Masters

 

Coach: Jody Te Ora

 

Justin Te Moananui

 

David Crowe

 

Wayne Goolagong

 

Shawn McGregor

 

Taga Galuvao

 

Jamie Pomeroy

 

Jody Te Ora

 

Solo Taliulu

 

Paul Inda

 

Chad Kanj

 

Bensen Bingarape

 

Koa Richard

 

INDIGENOUS AUSTRALIA

 

16s Boys

 

Coach: Brett Davis

 

Malakai Bingarape

 

Latrell Goolangong

 

Ash Teao

 

Blade Bingarape

 

Rasheed Goolagong

 

Arona Galuvao

 

Anthony Guest

 

Nathaniel Anesone

 

Alan (AJ) Samson-Kite

 

Open Mixed

 

Coach: Bensen Bingarape

 

Tegan Bingarape

 

Alynta McKellar

 

Brett Davis

 

Lowanna Coe-Williams

 

Georgina Hughes

 

Jesse Brandy

 

Tyannua Goolagong

 

Bensen Bingape

 

Paul Guest

 

Michael Shipp

 

Jake Harris

 

Blade Bingarape

 

Lattrell Goolagong

 

Malakai Bingarape

 

Tamzyn Goolagong